VÁLTOZÁSOK A MULASZTÁSI BÍRSÁGRA VONATKOZÓ SZABÁLYOKBAN

VÁLTOZÁSOK A MULASZTÁSI BÍRSÁGRA VONATKOZÓ SZABÁLYOKBAN

2025. január 1-jétől az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény („Art.”) szabályai közé is bekerültek a magasabb mulasztási bírság tételekre vonatkozó rendelkezések az általános, nem nevesített esetekre, a be nem jelentett foglalkoztatott alkalmazása esetére és a számla-nyugtakibocsátási kötelezettség, valamint iratmegőrzési kötelezettség megsértése esetére.

Az adóhatóság a magasabb mulasztási bírság tételeket már 2024. augusztus 1-jétől alkalmazhatja a 181/2024 (VII. 8.) Korm. rendelet, 2025. január 1-jétől pedig az Art. alapján, így a jogszabályban megállapított kötelezettségek megszegése miatt általános, nem nevesített esetekben a természetes személy adózót az adóhatóság már a korábbi 200.000 Ft helyett 400.000 Ft-ig, nem természetes személy adózót a korábbi 500.000 Ft helyett 1.000.000 Ft-ig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja.

Azon adózóra, aki be nem jelentett foglalkoztatottat alkalmaz, vagy alkalmazott, az adóhatóság a korábbi 1.000.000 Ft-ig terjedő mulasztási bírság helyett már 2.000.000 Ft-ig terjedő mulasztási bírságot állapíthat meg.

Továbbá, azon adózó, aki a számla-, nyugtakibocsátási, illetve az iratmegőrzési kötelezettségének nem, vagy nem megfelelően tesz eleget, a korábbi 1.000.000 Ft helyett akár már 2.000.000 Ft mulasztási bírság kiszabásával is számolhat.

Mindezeken túl az Art. szabályai közé bekerültek új nevesített mulasztási bírság tételek is az adategyeztetési eljáráshoz, valamint a biztosítotti jogviszony tisztázására irányuló eljáráshoz kapcsolódóan.
 


Általános, nem nevesített esetekben alkalmazható mulasztási bírság hatása

Az általános mulasztási bírság mértékének változása a nem nevesített eseteken túl az Art. által néhány nevesített mulasztási tényállás esetén is befolyásolja a kiszabható mulasztási bírság összegét: a mulasztási bírság mértékének változása hatással van például az üzletlezárás akadályozása és a munkáltató kijelölésére vonatkozó szabály megsértése esetén kiszabható maximális mulasztási bírságösszegre is.

2025. január 1-jétől az Art. új szabályként lehetővé teszi, hogy az üzletlezárás szankciót a határozatban kiszabott mulasztási bírság, valamint az üzletzárást kiváltó bírság (melynek összege a kiszabott mulasztási bírság tízszerese tizenkét napra elrendelt üzletlezárás esetén, hússzorosa a harminc napra elrendelt üzletlezárás esetén) megfizetésével megválthassa az adózó. Ennek további feltétele, hogy az adózó lemond a mulasztást megállapító határozat elleni fellebbezési jogáról, és a határozatban előírt mulasztási bírság esedékességéig a kiszabott mulasztási bírságot és az üzletzárást kiváltó bírságot is megfizeti.

A kockázatos adózókra kiszabható mulasztási bírság mértéke maximum az általános szabályok szerint kiszabható mulasztási bírság felső határának százötven százaléka, így kötelezettségszegés elkövetésekor vagy mulasztásnak az adóhatóság általi feltárásakor kockázatos adózónak minősülő adózók esetében a mulasztási bírság mértéke elérheti akár az 1.500.000 Ft-ot is.


 

Biztosítotti jogviszony tisztázására irányuló eljárásban kiszabható mulasztási bírság

Az Art. 2025. július 1-jétől kiegészül egy új, nevesített mulasztási tényállással a biztosítotti jogviszony tisztázására irányuló eljárásra vonatkozóan. Ezen szabály értelmében, ha az adózó az általa bejelentett foglalkoztatottra, társas vállalkozóra vonatkozó bevallási kötelezettségét nem teljesítette, az adóhatóság – a mulasztás jogkövetkezményeire történő figyelmeztetés mellett – 15 napos határidő kitűzésével felhívja az adózót a bevallási vagy bejelentési kötelezettség jogszerű teljesítésére.

Amennyiben az adózó a határidőn belül sem teljesíti előírt kötelezettségeit, az adóhatóság a természetes személy adózót 50.000 Ft, a nem természetes személy adózót 100.000 Ft mulasztási bírsággal sújtja a bejelentésben érintett magánszemélyenként.

Az adóhatóság nem szab ki mulasztási bírságot, illetve nem hívja fel az adózót a kötelezettség teljesítésére olyan esetekben, amikor az adózó felszámolás, végelszámolás vagy kényszertörlési eljárás alatt áll, és a bevallási vagy bejelentési kötelezettségét már nem tudja jogszerűen teljesíteni.


 

Adategyeztetési eljárás

Az adóhatóság új adategyeztetési eljárást vezetett be 2025. január 1-jétől. Ilyen adategyeztetési eljárásra akkor kerülhet sor, ha az adóhatóság eltérést állapít meg az adózó által szolgáltatott és az adóhatóságnál elérhető egyéb adatokban, például az online számla adatszolgáltatásra vagy a közösségi ügyletekre vonatkozóan. Az adóhatóság ilyen eltérés esetén felhívja az adózót a felhívásban megjelölt adatok közötti eltérésnek az adategyeztetési eljárás útján történő tisztázására.

Az adózó köteles a felszólítás kézhezvételétől számított 15 napon belül az erre kijelölt elektronikus felületen elvégezni az adategyeztetést. Ha az adózó ennek nem tesz eleget, az adategyeztetési eljárásra vonatkozó szabályok megsértésére tekintettel az adóhatóság 300.000 Ft mulasztási bírsággal sújthatja, amely új nevesített tételként jelent meg a mulasztási bírság szabályai között.

Az adóhatóság tájékoztatása alapján az első adategyeztetési eljárások 2025. február 24-én indultak, első körben azon adózók egy szűk köre kap várhatóan felhívást, akiknél az online számla és az online pénztárgép forgalma jóval magasabb volt, mint az az összeg, amit az áfabevallás értékesítésre vonatkozó soraiban feltüntettek.

A fentiekben összefoglalt szabályokat figyelembe véve továbbra is javasolt kiemelt figyelmet fordítani a kötelezettségek jogszabályszerű teljesítésére a megnövekedett mulasztási bírságtételek elkerülése érdekében. A Moore Hungary Tax Advisory Kft. adózási szakemberei továbbra is készséggel állnak rendelkezésükre az adózást érintő kérdések megválaszolásában, keressenek minket bizalommal.




 

Moore Hungary

A több mint 110 évvel ezelőtt egy londoni irodából induló Moore Global ma a világ egyik vezető tanácsadó és könyvvizsgáló hálózata. A világ több mint 110 országában jelenlévő hálózat több mint 550 független irodával rendelkezik, munkatársainak száma meghaladja a 37 ezer főt. A csoport árbevétele a legutóbbi pénzügyi év során meghaladta a 4,5 milliárd dollárt.
A Moore Hungary közel 200 fős szakértői csapatával a tanácsadási szolgáltatások teljes körét kínálja az üzleti, pénzügyi, M&A, jogi, adó- és számviteli tanácsadás, a hotel és turizmus, ESG, NIS2 iparági tanácsadás, illetve a könyvvizsgálat területén.
Gyorsan változó világunkban a Moore stratégiai iránymutatással és praktikus tanácsokkal támogatja ügyfeleit a bonyolult szabályozói és változó piaci környezet, valamint iparági adottságok átlátásában és megértésében, ezen keresztül pedig a legjobb megoldások megtalálásában.
A Moore Hungary és szolgáltatásai kapcsán bővebb információ a tanácsadó weboldalán érhető el: www.mooreglobal.hu

 
Kövessen minket a LinkedIn-en is további friss hírekért!